KTU studentai ieškojo būdų, kaip integruoti tekstilės atliekas į Kauno urbanistines erdves

Svarbiausios žiniasklaidai | 2018-09-25

Kauno technologijos universiteto (KTU) Dizaino centras kartu su vienu geriausių dizaino srities universitetų Europoje – Politecnico di Milano – rugpjūčio pabaigoje surengė tarptautines kūrybines dirbtuves-vasaros mokyklą „Kaunas Urban ReTex“. Joje dalyvavo KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino, Statybos ir architektūros fakultetų bei Politecnico di Milano universiteto dizaino ir architektūros (kraštovaizdžio dizaino) studentai. KTU tarptautiniame projekte taip pat atstovavo Dizaino centro lektorės dr. Inga Audzevičiūtė-Liutkienė ir Raimonda Štelmokienė, Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto docentė Vaida Jonaitienė bei Statybos ir architektūros fakulteto lektorius architektas Vytautas Baltus.

Pagrindinis vasaros mokyklos tikslas – sukurti inovatyvų sprendimą, produktą ar sugeneruoti idėją, kurie leistų perdirbti, perkurti, panaudoti ir integruoti tekstilės atliekas į Kauno urbanistines erdves. Studentų fantazija nebuvo ribojama – tai galėjo būti meninės instaliacijos erdvėse, objektai, produktai, tam tikra idėja ar vadybinė atliekų perdirbimo sistema. Skirtingų studijų programų studentai buvo suskirstyti į mišrias komandas, kur diskutuodami ir pasitelkdami savo žinias bei kūrybiškumą ieškojo problemos sprendimo.

Vasaros mokykla tuo pačiu metu vyko trijuose miestuose: Maskvoje, Varšuvoje ir Kaune. Po savaitės antrajai sesijai visi dalyviai susitiko Milane (Italija), kur tęsė kūrybinį procesą, o jos pabaigoje vykusioje parodoje pristatė savo kūrybos rezultatus.

Pažintis su Kaunu – lankėsi ir atliekų tvarkymo centre

Kaune vykusių kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai atliko apžvalginę analizę apie Kauno urbanistinius pastatus ir objektus, mėgino įžvelgti miesto ypatumus ir kontrastus tarp skirtingų rajonų, suprasti tekstilės taršos, jos atliekų perdirbimo bei antrinio panaudojimo problematiką Kauno bei Lietuvos mastu. Susipažinus su kontekstu, studentai leidosi į kūrybines paieškas ir idėjų generavimą.

Pirmoji vasaros mokyklos diena prasidėjo Vytauto Baltaus seminaru apie urbanistinį Kauno vystymąsi, rajonų tipologiją, studentai supažindinti su architektūrine-urbanistine miesto situacija.

Tą pačią dieną dalyviai leidosi į ekskursiją po Kauną, susipažino su miesto erdvėmis, pamatė, kiek ir kokių atliekų rūšiavimo konteinerių yra gyvenamuosiuose rajonuose. Tai jiems padėjo geriau suvokti miestiečių vartojimo lygmenį, kiek atliekų jie generuoja.

Kitą dieną studentų laukė doc. Vaidos Jonaitienės seminaras apie tekstilės atliekų tvarkymo problemą Lietuvoje. „Pramonines tekstilės atliekas sudaro pluoštų, siūlų atliekos, atraižos, audiniai, medvilnės pūkas ir panašūs dirbiniai, kurie atsiranda tekstilės ir drabužių gamybos procesų metu. Dalis šių atliekų yra perdirbamos Šiauliuose įsikūrusioje įmonėje UAB „Neaustima“.

Vis dėlto didelė dalis tekstilės gamybos atliekų išvežamos į sąvartynus arba yra sudeginamos. Tai labai kenkia aplinkai ir žmonių gerovei“, – pasakojo V. Jonaitienė.

Su atliekų tvarkymo problemos mastu projekto dalyviai galėjo susipažinti ir tiesiogiai, apsilankę VšĮ „Kauno regiono atliekų tvarkymo centre“. Studentams ši ekskursija paliko didelį įspūdį, nes jie turėjo progą pamatyti, kaip mūsų vartojimas ir kasdienis gyvenimas atsiliepia aplinkai, kiek šiukšlių prikaupiame.

Grįžę į universitetą, studentai komandose po 4–5 žmones sprendė ir ieškojo būdų, kaip galima tekstilės atliekas panaudoti miesto gerovės kūrimui, integruoti urbanistinėse erdvėse, pasiūlyti būdus, kaip tekstilės atliekas pritaikyti mažajai architektūrai.

„Pirmosios savaitės pabaigoje įvyko idėjų egzaminas, kurio metu projekto dalyviai turėjo progą savo idėjas pristatyti nepažįstamiems žmonėms ir tokiu būdu sulaukti konstruktyvios kritikos ar palaikymo. Tai lėmė, kad tęsiant darbą Milane daugelio projektai vizualiai keitėsi, tačiau pagrindinė koncepcija liko nepakitusi“, – sakė Dizaino centro lektorė Raimonda Štelmokienė.

Lietuvių ir italų problemos panašios

Į Kauną Politecnico di Milano universiteto studentus atlydėjusi dėstytoja Silvia Maria Gramegna teigė, jog italų ir lietuvių studentai diskusijų metu rado bendrą kalbą, puikiai vieni kitus papildė. Dėstytoja įžvelgė bendrų sąlyčio taškų tarp Lietuvos ir Italijos tekstilės atliekų perdirbimo srityje.

„Italijoje taip pat yra specialūs konteineriai, skirti nereikalingos tekstilės, daugiausia rūbų surinkimui, tačiau jie dažniausiai išrūšiuojami ir dovanojami kaip labdara arba atiduodami parduoti į dėvėtų rūbų parduotuves. Tad tekstilės perdirbimo problema yra bendra ir Lietuvai, ir Italijai“, – sakė pašnekovė.

KTU Pramoninio dizaino inžinerijos studentė Goda Plytaitytė džiaugėsi galimybe dalyvauti šiame projekte ir dirbti tarptautinėje komandoje: „Turėjau progą pamatyti Kauną iš kitos pusės, sužinoti apie tekstilės rūšiavimą ir perdirbimą, aplinkosaugos problemas. Labai svarbu, kad dirbame su kolegomis iš Italijos – galime palyginti situaciją Lietuvoje ir jų šalyje. Visiems mūsų komandos nariams būdingi skirtingi požiūriai ir patirtys, tad rasti vieną bendrą problemos sprendimo būdą – tikras iššūkis, tačiau kartu tai labai praturtina kiekvieną mūsų“.

Sieks šviesti ir suburti miesto rajonų bendruomenes

Tarptautinė studentų komanda, pasivadinusi „Kauntrastic“, savo kurtame projekte akcentavo bendruomeniškumą.

„Mūsų idėja – sukurti lauko baldų kolekciją, kuri būtų pagaminta iš tam tikro rajono gyventojų paaukotų nebereikalingų tekstilės gaminių. Baldai būtų patalpinami į tam tikras aikšteles, kur to rajono bendruomenė galėtų susirinkti, švęsti kiemo šventes ar kitaip leisti laiką. Norėtume, kad bendruomenė jaustųsi įtraukta ir apjungta bendram tikslui – savo aplinkos keitimui, panaudojant tekstilės atliekas“, – pasakojo KTU Aprangos mados inžinerijos magistrantė Eglė Lapelytė.

KTU studentė Goda Plytaitytė teigė, kad vasaros mokyklos metu įsitikinusi, jog Kaune tekstilės surinkimo konteinerių labai trūksta, o apie esančius daugelis miesto gyventojų nežino.

„Mūsų komanda identifikavo, kad kauniečiai taip pat nežino, kaip tekstilė yra rūšiuojama ir perdirbama. Tad galvojame kurti įspūdingo dydžio instaliaciją viename iš Kauno rajonų parkų, kuri veiktų kaip tekstilės rūšiavimo konteineris bei kartu suburtų šio rajono bendruomenę, skatintų juos prisidėti prie rūšiavimo“, – projekto idėjomis dalijosi KTU atstovė.

Rugsėjo pradžioje tarptautinė vasaros mokykla persikėlė į Milaną. Čia susirinko komandos prieš tai savaitę dirbusios Maskvoje, Varšuvoje ir Kaune.

„Milane studentai tęsė darbą grupėse, tobulino savo pirmines idėjas, kiekviena grupė pasiūlė sprendimus, kaip galima būtų surinkti, perkurti bei integruoti tekstilės ir aprangos atliekas Kaune bei ieškojo atitikčių Milano urbanistinėse erdvėse. Projektą vainikavo paroda. Joje dalyviai pristatė savo idėjų prototipų vizualizacijas. KTU bei Politecnico di Milano studentai taip pat sukūrė bendrą plakatą, kurio forma priminė tekstilinį drobiniu pynimu austą audinį“, – įspūdžiais dalijosi KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto dėstytoja V. Jonaitienė.